Ana sayfa » Blog » Yeni Nesil Tv Programları

Yeni Nesil Tv Programları

by Nihat Yetkin

Bilim adamları, mühendisler insanlığa faydalı olsun diye televizyonu icat ettiler. Bugün insanlara olumsuz etkisini görseler bin pişman olurlardı.

Reyting kazanma yöntemi olarak yabancı ülkelerin televizyonlarında yayınlanan programları kopyalamak var. Risk almadan, ilgi gördüğü kanıtlanmış formatları uyguluyor Türkiye’deki kanallar.

Yarışmanın adı, kuralları, ödülü vs. kopyalanır da kavgaları da mı kopyalanır arkadaş? Hangi kanalı açsak kavga eden, suratı asık, bağırıp çağıran, ağlayan insanlar görüyoruz. Ekip çalışması ile yarışma kazanması gereken kişiler, sürekli kavga halinde, kameralar karşısında birbirinin dedikodusunu yapıyor. Sanki o şahıs duymayacak, görmeyecek!

Okullarda, yarışmalarda ekip olarak, dayanışma içinde çalışmak gerektiği, kaybedince karşı takımı tebrik etmek gerektiğini öğretmeye çalışıyoruz ama çocuk ekranda bunun tam zıddını görüyor. İnsanların birbirinin evine misafir olduğu programlar ise tam bir rezalet. Misafire, ev sahibine hakaret etmek, dedikodu yapmak, ikramları beğenmemek, sofrada kavga etmek bizim kültürümüze çok ters şeyler. Neymiş, yarışma formatı! İnsanlar da bayıla bayıla izliyor o ayrı!!! Gelinler kaynanalar kavga ettiriliyor. Bütün ailelerde gelinler kaynanalar böyle kavga ederse toplumun temeli aile ortadan kalkar.

Neden her yerde kavga gürültü var? Çünkü insanların içine işleyen, davranışlarını etkileyen programlar yayınlanıyor, beyni yıkanıyor, hipnoz olmuş gibi izliyor insanlar.

Bizim kültürümüzde küçüğüne sevgi, büyüğüne saygı, misafire güleryüz, yarışmada adalet, kazananı tebrik gibi güzel özellikler var. Yeni nesil tv programları ise bu güzellikleri hızla yok ediyor. Tehlikeyi fark edip önlem almak gerekiyor. Evlilik programları ile ilgili çok çaba sarfedildi her mecrada, sadece format değiştirdi. Televizyon bir kitle iletişim aracıdır, insanlar arasında iletişime zarar verecek programlar barındırmamalı…

Ayşegül Yetkin

Related Articles

Leave a Comment