Ana sayfa » Programlama » Yazılımcı Olmak İstiyorum, Fakat Nereden Başlamalıyım?

Yazılımcı Olmak İstiyorum, Fakat Nereden Başlamalıyım?

by Nihat Yetkin
kodlama-yazılım-programlama

Yazılım ile ilk 2015 yılında üniversitede tanıştım, daha önce yazılıma programlamaya dair pek bir bilgim ve ilgim de yoktu. Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü kazandıktan sonra ve açıkçası işin içine dahil olunca yazılımın insanlık için önemini insanlığa ve bilime ne kadar çok faydası olduğunu görünce işin ehemmiyetini daha iyi kavramaya başladım. Bu yazım yazılımcı olmak isteyip nereden başlamalıyım sorusunu kendilerine soran geleceğin yazılımcılarına gelsin.

Yazılım ile uğraşmaya başlamadan önce neyi istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Web sitesi mi, Windows programlama mı, yoksa mobil programlama mı? Hangi alana kendinizi daha yatkın hissediyorsanız o alanda kendinizi deneyin.

İlk olarak algoritma öğrenmenizi tavsiye ederim peki nedir bu algoritma? Aslında hiç laf kalabalığı yapmadan algoritmanın ne olduğunu neye yaradığını basit bir şekilde anlatayım sevgili okurlarım. Farz edelim ki ortada bir problem var. Algoritma bu problemi mantıksal bir biçimde  çözmek veya belirli bir amaca ulaştırmak için tasarlanan çözüm yoludur. Peki ne yapar bu algoritma? Algoritma program yazmayı kolaylaştırır, kodlamadaki hata oranını azaltır. Yazılım için geçen süreyi daha kısa tutar. Benim fikrim ister web programcı olun ister mobil programcı veya başka bir şey en temel olarak algoritmayı kavramakta büyük yarar olacağını düşünüyorum.

 

Şimdi ise yazılımları alanlarına ayırıp ele alalım:

Web Programcı mı olmak istiyorsunuz?

Temel olarak HTML CSS öğrenmenizi tavsiye ederim direk bir programlama diline hiçbir şey bilmeden başlamak belki sizi azıcıkta olsa sarsabilir fakat HTML CSS öğrenirken zorlanmayacak hatta zevk alacaksınız. HTML’i bir iskelet olarak düşünün CSS’ i ise iskeletin üzerine giydirilmiş güzel  ve ilgi çekici kıyafetler olduğunu. HTML CSS öğrenmeye başlayınca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Web programlama için PHP, ASP.NET/ASP.NET MVC gibi dillerin ihtiyaçlarınızı büyük oranda karşılayacağını düşünüyorum. Bunun yanında JAVASCRİPT, JQUERY, BOOTSTRAP RESPONSİVE  TASARIM da öğrenirseniz tadından yenmez. Bir pasta düşünün bu pastayı daha ilgi çekici bir biçimde süslemek gibi bir şey bu saydıklarım.

 

Mobil Programcı mı olmak istiyorsunuz?

Mobil programlama geliştirmek web programlama geliştirmekten daha farklıdır. Temelinde JAVA dili bulunmaktadır, KOTLİN ise  son zamanlarda popülerliği artan Android  uygulamaları geliştirmek için  oluşturulan açık kaynak kodlu bir dildir. Bu iki dilin herhangi biri ile rahatlıkla mobil uygulama geliştirilebilir. Mobil uygulamalar hayatımızı her alanda kolaylaştıran, para ve zaman tasarrufu yapan  uygulamalardır. Akıllı telefonumuzda ya da tabletimizde  bulunan bu  uygulamaları sürekli yanımızda taşıdığımız için, hayatımızın büyük bir kısmının mobil olduğu bu dönemde çeşitli pek çok uygulama geliştirilmeye devam etmektedir.

Tercih sizin kendinizi hangi alanda geliştirmek istiyorsanız ona yönelin ve işinizi/uğraşınızı  zevkle yapın. Bir şeyi severek  yapmak emin olun başarının en büyük getirisidir. İyi Kodlamalar.

Sevde Nur ZORLU

Related Articles

Leave a Comment