Ana sayfa » Programlama » IOS Programlama » Xcode GoogleMobileAds SDK Güncelleme

Xcode GoogleMobileAds SDK Güncelleme

by Mehmet YETKİN
googlemobileadssdkbaslikimage

Xcode üzerindeki IOS uygulamalarımızda GoogleMobileAds SDK güncellemesini terminal üzerinde güncelleme yaparak anlatacağım. 

Neden SDK Güncellemeliyiz?

Uygulamalarımızda bazı yenilikleri kullanmak için SDK’larımızı yeniliğin kullanılabileceği versiyona güncellememiz gerekmektedir. Örneğin uygulama reklamlarımızın çocuklara uygun reklam göstermesi için kullanılan “forChildDirectedTreatment” kodunu çalıştırmak için SDK’nın 7.42.0 versiyonu veya üstü olması gerekir. 

GoogleMobileAds SDK Güncellemesi

İlk olarak kullanacağımız frameworku ya da en güncel frameworkü indirmemiz gerekir. Bugün için en güncel framework olan 7.50.0 sürümünü https://developers.google.com/admob/ios/download adresinden  indirebilirsiniz. Dosyayı indirdikten sonra aşağıda görüldüğü gibi uygulamamızın bulunduğu klasöre sürükleyip bırakın.

frameworkyukleme

GoogleMobileAds SDK’nın güncel dosyasını indirip yükledikten sonra proje açıkken arama çubuğuna “terminal” yazınız. Aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır. Burada projemizin bulunduğu klasöre “cd” komutunu kullanarak gidiniz. Bulunduğunuz klasördeki belgeleri görmek için “ls” komutunu kullanınız. 

terminal
terminal ekranı

Uygulamanın bulunduğu klasöre geldikten sonra Podfile dosyasını oluşturmak için “pod init” komutunu yazıp enter tuşuna basınız. Daha sonra uygulama klasörüne gidip Podfile dosyasını açınız. Aşağıda görüldüğü gibi dosya içine:

platform: ios, ‘9.3’

‘Google-Mobile-Ads-SDK’ satırlarını ekleyiniz. Platform: iOS, 9.3 değeri yerine kendi uygulamanızın “Deployment Target” değerini giriniz. 

Podfile
xcode Podfile dosyası

Podfile dosyasını güncelledikten sonra terminal ekranına projenizin bulunduğu klasördeyken aşağıdaki kodları yazıp enter tuşuna basınız.

  ‘pod install –repo-update’ 

terminal ekranında yüklemeler yapıldıktan sonra info.plist dosyasına tıklayıp aşağıdaki <key> ve value değerlerini girelim.

<key>GADIsAdManagerApp</key>   <true/> Boolean olarak YES ayarlıyoruz.

 <key>GADApplicationIdentifier<key> değerini admoptan aldığımız id yi yazıyoruz.

infoplist
infoplist

Son olarak eneblebitcode değerini aşağıdaki gibi NO olarak ayarlayıp projeyi xcworkspace olarak çalıştırıyoruz.

enablebitcode

Related Articles

Leave a Comment