Ana sayfa » Teknoloji » Testdisk ve PhotoRec İle Windows’ta Ücretsiz Veri Kurtarma Nasıl Yapılır

Testdisk ve PhotoRec İle Windows’ta Ücretsiz Veri Kurtarma Nasıl Yapılır

Yazar: Tuncay Baştürk
tdisk-photorec-veri-kurtarma

Bilgisayarlarımızda birçok dosyamızı saklıyoruz. Ancak bu dosyalarımızı farklı nedenlerle kaybedebiliyoruz. Dosyalarımızı kurtarabileceğimiz birçok program var. Ancak bunların birçoğu ya kısıtlamalı ya da kötü amaçlı yazılım içeren programlar.

Testdisk PhotoRec açık kaynak kodlu basit ve ücretsiz bir yazılım. “PhotoRec” adından sadece fotoğraf kurtarma yapabileceğini düşünmeyin. Bu yazılımla tüm verilerinizi kurtarabilirsiniz. Peki bu yazılım ile kaybettiğimiz verilerimizi nasıl kurtarabiliriz. Adım adım inceleyelim.


1. Adım

Veri kurtarmaya başlamak için programı aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

https://www.cgsecurity.org/Download_and_donate.php/testdisk-7.2-WIP.win.zip


2. Adım

İndirilen sıkıştırılmış dosyayı açalım.

Veri kurtarma programı TestDisk, bilgisayara kurulum gerektirmeyip klasör içindeki “qphotorec_win” uygulama dosyası çalıştırılarak başlatılabilir. Açılan klasörde programı grafik ekranda çalıştırmak için “qphotorec_win” adlı dosyayı açalım. Komut ekranından da çalıştırılabilir. Bunun için “photorec_win” ya da “testdisk_win” adlı dosyalar çalıştırılabilir.


3. Adım

Uygulamayı çalıştırdığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.


4. Adım

Burada öncelikle veri kurtarmak istediğiniz diski seçmelisiniz. Daha sonra diskinizin tümünü ya da bir bölümünü seçebilirsiniz.


5. Adım

Kurtarılacak disk bölümünü seçtikten sonra kurtarılacak verilerin kaydedileceği yeri seçiyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta kurtarılan verileri mümkün olduğunca harici bir diske (USB) kaydetmek. Unutmadan, kurtardığınız veriler sadece kaybettikleriniz değil bilgisayarınıza daha önce kaydedip sildiğiniz dosyalar da olacaktır. Bunun için mümkün olduğunca fazla kapasiteli bir harici disk kullanmak yararlı olacaktır.


6. Adım

Son olarak isteğe bağlı olarak kurtarmak istediğiniz veri türünü seçebilirsiniz.


“Ara” ya tıklayarak verileri kurtarmaya başlayabilirsiniz. Dosya türü seçerken tüm dosya türleri seçili olarak gelecektir. “Hiçbiri” ne tıkladıktan sonra istediğimiz dosya türü ya da türlerini seçebilirsiniz. Verileri kurtarmaya başlayacaktır.


7. Adım

Veri kurtarma başlayınca; kurtarma dosyaları için seçilen bellekte eş zamanlı olarak kurtarılan dosya sayısı veya türüne göre klasörler oluştuğunu görebilirsiniz. Bu klasörlerin içinde kurtarılan verilerinizi görebilirsiniz. İsterseniz kurtarma işlemi devam ederken kurtarma klasörünün içine girerek kurtarmak istemediğiniz dosyaları eş zamanlı olarak silebilirsiniz. Böylelikle gereksiz dosyaları silerek daha küçük harici belleklerle kurtarma işlemi yapabilirsiniz.

Hepteknoloji ile kalın.

0 yorum
5

İlgili Yazılar

Yorum yap