Ana sayfa » Diğer Yazılar » Tek Tip ATM Mümkün Mü?

Tek Tip ATM Mümkün Mü?

Yazar: İbrahim Halil Fenerci

21. yüzyılda insanlar artık tüm işlerini daha hızlı ve teknolojik yollarla çözüyorlar. Faturalarını, banka borçlarını internet şube üzerinden yapabiliyorlar. Teknoloji bu kadar gelişmesine rağmen her bankanın farklı ATM’si var. İşte yazımızda bunu gündeme aldık, belki de bir çözüm önerisi geliştirilir.

Mutlaka dikkatinizi çekmiştir; şehrin meydanında yan yana 10 tane farklı ATM. Her biri farklı bir tasarım farklı boyutlar farklı bir görünüm. Çeşit çeşit ATM farklılıkları bazen görüntü kirliliği de oluşturuyor. Peki şuna dikkat ettiniz mi? A, B, C ve D Bankalarına ait atm düşünelim. A bankası ATM’sinde 10 kişi sıra bekliyor, B’de 5 kişi sıra bekliyor, C ve D’de ise hiç kimse yok. Bu durum kullanılmayan ATM için büyük bir sermaye beklemesi, sıra bekleyen insanlar için ise zaman israfıdır.

Peki çözüm önerisi?

Nasıl ki kredi kartınızı bir sorun yaşamadan tüm POS cihazlarında kullanabiliyorsanız banka kartlarınızı da herhangi bir dezavantaj yaşamadan tüm ATM’lerde kullanabilmelisiniz.

Yani bankalar bu konuda kendi içinde bir sistem geliştirerek veya bağımsız ATM şirketi oluşturarak bu sorunu çözebilirler. Ne de olsa bankaların kendi içinde para transferi günümüzde çok kolay. Her bir banka her mahalleye bir ATM kurmaktansa bağımsız ATM’ler herkes tarafından kullanılsa ülke içindeki ATM sayısı ve ihtiyacı da azalacaktır.

0 yorum
0

İlgili Yazılar

Yorum yap