Swift AvAudioPlayer Kullanımı | HepTeknoloji.net
Ana sayfa » Programlama » Swift AvAudioPlayer Kullanımı

Swift AvAudioPlayer Kullanımı

Yazar: Mehmet YETKİN
swift-logo-hepteknoloji

Xcode kullanarak oluşturduğumuz projelerde swift programlama dili ile ses dosyası çalmak için AvAudioPlayer nesnesi veya AvPlayer nesnesini kullanırız. Şimdi sizlerle AvAudioPlayer nesnesini kullanarak ses dosyasını çalmaya çalışalım.

Daha önceki yazılarımızda xcode ile proje nasıl oluşturulur konusuna değinmiştik. Projemizi oluşturduktan sonra  ses dosyası çalmak için öncelikle AVFoundation kütüphanesini import etmeliyiz.

import işleminden sonra class içersinde genel olarak bir player değişkeni tanımlayalım.

değişkenin sonundaki soru işareti(?) bu player değişkeninin “null” değerini de alabileceğini belirtmektedir.  Bu işlemden sonra ses dosyasını çalacağımız yere aşağıdaki kodları ekleyelim.

yukarıdaki kodları yorumlamaya çalışalım.  değişken tanımlarken var sözcüğünü kullandığımız gibi let sözcüğünüde kullanabiliriz, aralarındaki fark let sözcüğüyle başlayan değişkenlerin değerlerini değiştiremeyiz.  Bundel.main.path diyerek ses dosyamızın bulunduğu kaynağı ve dosyanın tipini belirtiriz. Daha sonra bu değişkeni url’ye çevirip do – catch hata yakalama bloklarının içerisinde player.play diyerek ses dosyamızın çalmasını sağlarız. Şayet ses dosyamızın bitmesiyle tetiklenecek methodu dinlemek istiyorsak yukarıda gösterildiği gibi  AVAudioPlayerDelegate’i ekleriz. Bu işlemden sonra dinleme yapacağımız fonksiyonu aşağıdaki gibi eklemeliyiz.

Sesin bitmesiyle tetiklenecek methodun aktif olması için de yukarıda da belirtildiği gibi player.play demeden önce

kodunu eklemeliyiz. Bu örnekte biz dinle.mp3 dosyasını çaldık, siz hangi dosyayı çalmak istiyorsanız forResource kısmından değiştirmelisiniz.

 

0 yorum
3

İlgili Yazılar

Yorum yap