Ana sayfa » Editör'ün Seçtikleri » STEM Eğitimcileri Derneği

STEM Eğitimcileri Derneği

Yazar: Aydın ATEŞ

STEM Eğitimcileri Derneği 07.06.2018 tarihinde kurulmuş olup, başta Amerika ve Avrupa’da öne çıkan STEM eğitimi yaklaşımı ile başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumda disiplinlerarası çalışan, sorgulayan ve üreten bireyler yetişmesi için çalışır. Bu amaçlarla Türkiye’nin birçok noktasında çocukları, gençleri ve onlarla iletişimde olan öğretmenleri hedefleyen eğitimler verir. Dernek, yaptığı çalışmalarla standart eğitimlerden sıkılan gençler için yenilikçi, uygulamalı, disiplinlerarası aktiviteler gerçekleştirir. Dernek, her yıl çocukları ve gençleri ulusal ve uluslararası bilim temalı yarışma ve etkinliklere de hazırlar. Bunun için eğitim ve danışmanlıklar verir. Meraklıları, Robotik kodlama (Vex, Lego, Arduino), Astronomi ve Uzay Bilimleri, Tasarım ve Sanat, Zeka Oyunları, Yapı Setleri gibi sanattan mühendisliğe çok farklı alanlarla buluşturur.

Dernek kurulduğu süreçten bu yana ulusal ve uluslararası birçok organizasyon düzenlemiş ve öğrencileri yarışmalara hazırlamıştır.

19-21 Ekim 2017 tarihlerinde 80.000 öğrencinin yer aldığı toplamda 200.000 kişinin katıldığı birbirinden farklı temalarda 65 atölye ve Ulusal STEM Yarışması’nın olduğu TÜBİTAK Şanlıurfa Bilim Şenliği,

18-20 Ekim 2018 tarihlerinde 330.000 kişinin katıldığı bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif birçok faaliyetin yer aldığı TÜBİTAK Şanlıurfa Bilim Şenliği-2’de ortak kuruluş olarak yer almıştır.

Türkiye’de GAP illeri arasında kız çocuklarının okullaşma oranlarının artırılmasına destek sunmak adına GAP Yeşil İnovasyon Projesinde ortak kuruluş olarak yer almıştır. Proje sonrasında dereceye giren öğrenciler yurtdışına geziye götürülerek ödüllendirilmiştir.

Ayrıca TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazanmış Manisa Celal Bayar Üniversitesi yürütücülüğünde gerçekleşecek olan TÜBİTAK Manisa Bilim Şenliği projesinde de ortak kurumlar arasında yer almaktadır.

ABD Büyükelçiliği tarafından desteklenen “STREAM It Up!” projesinin gerçekleştirilmesinde büyük katkılar sunmaktadır.

Derneğe ulaşmak ya da üye olmak için stemegitimciler.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

0 yorum
0

İlgili Yazılar

Yorum yap