Ana sayfa » Teknoloji » Recuva ile Veri Kurtarma

Recuva ile Veri Kurtarma

by Aydın ATEŞ

Evet arkadaşlar. Bugün silinen dosyalarınızı geri getirmek için kullanabileceğimiz ücretsiz bir uygulama olan Recuva programını inceleyeceğiz. Hem ücretsiz hem de basit kullanımıyla oldukça iş görecek bu programı indirmekle işe başlayalım.

Programı indirmek için aşağıdaki linke daha sonra da Download butonuna tıklayın.

İndirmek için Buraya Tıklayın

İndirdiğiniz dosyayı çift tıklayıp açınız. Karşınıza çıkan pencereden Install butonuna tıklayın.

Yükleme tamalandığında Run Recuva butonuna tıklayarak programı çalıştırıyoruz.

Karşımıza çıkan pencereden Next butonuna tılayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

Daha sonra kurtarmak istediğimiz dosya türünü seçip yine Next butonunu tıklıyoruz. Burada All Files seçeneğini işaretleyerek tüm dosya türlerini seçebilirsiniz.

Daha sonra ise kurtarmak istediğimiz verilerin nerede olduğunu seçmemiz gerekiyor. Burada eğer dosyanın hangi sürücüde olduğundan emin değilseniz “I’m not sure” seçeneğini tıklayarak bilgisayarınızdaki tüm sürücülerde arama yapabilirsiniz. “In a specific location” seçeneği ile de istediğiniz bir sürücü ya da sürücü içerisindeki bir klasörü seçebilirsiniz. Seçim yaptıktan sonra yine Next diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

Burada karşımıza çıkan pencerede ise Start butonuna tıklayarak taramayı başlatabiliriz. Eğer bir tarama yaptınız ve istediğiniz dosyaları bulamadıysanız “Enable Deep Scan” seçeneğini işaretleyerek daha derin tarama yapabilirsiniz. Ancak bu işlem diskinizin boyutuna göre saatler sürebilir.

Tarama tamamlandıktan sonra bulunan dosyalar listelenecektir. Burada kurtarmak istediğiniz dosyaları seçerek Recover butonuna tıklayınız.

Kurtarmak istediğiniz verileri kaydedeceğiniz yeri seçiniz. Burada dikkat etmeniz gereken 2 nokta var. Birincisi, verileri kaydedeceğiniz sürücü ile kurtaracağınız sürücünün aynı olmamasına dikkat edin. Mesela C sürücüsünden veri kurtarıyorsanız kayır yeri olarak D sürücüsü seçebilirsiniz. İkinci nokta ise setiğiniz sürücünün boyutu kurtaracağınız veriden büyük olmalıdır. Örneğin 20 Gb’lık bir veri kurtamak için kayır yeri olarak 16 Gb’lık bir USB disk seçmeyiniz.

İşlemin tamamlanmasını bekleyin.

İşlem tamamlandığında Ok butonuna basınız. Ve artık verileriniz kurtarılmıştır.

Hepteknoloji.net‘i Takipte Kalın:)

Related Articles

Leave a Comment