Ana sayfa » Eğitim » Okuma Yazma Öğretiminde Karşılaşılan Sorunlar/2-Süreci Yönetememe

Okuma Yazma Öğretiminde Karşılaşılan Sorunlar/2-Süreci Yönetememe

by İbrahim Halil İleri
okuma yazma öğretimi, okuma yazmada güçlük

Eğitimin tanımına baktığımız zaman, eğitim: “Kişinin hayatında, kendi yaşantısı yolu ile istendik davranış değişikliği meydan getirme SÜRECİ” şeklinde bir tanım karşımıza çıkmaktadır. İşte bu tanımda geçen SÜREÇ eğitim-öğretim faaliyetlerinin planlanarak, belli bir takvime bağlanıp o plan dahilinde eğitim öğretimde  istenen davranışların öğrenciye aktarılması işidir ki bu da hemen olabilecek bir şey değildir. O nedenle burada bahsi geçen SÜRECİN ne olduğunu kavrayamayıp daha sonra ise o süreci iyi yönetememek sorunun temelini oluşturur.

SÜRECİ kavrayıp iyi yönetebilmek için öncelikle öğrenciyi iyi tanımanın, ilgi ve yeteneklerinin neler olduğunu bilmenin yanında, öğrencinin eğitim-öğretim faaliyetlerinde verilen etkinliklere karşı verdiği geri dönütün sıklığı ve netliği, öğrenme hızının iyi analiz edilerek belirlenmesi gerekir.

Tüm bu analizleri yaptıktan sonra artık öğrencinin ilgi ve yetenekleri ile işin içine öğrencinin öğrenme hızını da katarak belirli bir program oluşturulur. İşte  bu programın başlamasından bitişine kadar geçen zaman SÜREÇTİR.

Zaman aralığı değişken olmakla birlikte bu aralık daraldıkça SÜREÇ kısalır, genişledikçe de SÜREÇ uzar ki bu da endişe edilecek bir şey değildir. Her öğrencinin öğrenme hızı aynı olmadığından süreç de değişken olacaktır. (Yalnız şunu da ifade etmeliyim ki eğitim ve kişinin kendini geliştirme süreci bir ömür boyu devam eder.) Önemli olan programı iyi tasarlayıp, iyi kavrayıp süreci doğru yönetebilmektir.

İşte tam da burada öğrenci ile ilgili değişkenlerin analizi tam yapıldıktan sonra ve bu değişkenler ortaya konulduktan sonra iyi bir program oluşturulabilir. Bu programın temel dinamiklerine bağlı kalmak, süreci iyi yönetebilmek adına iyi bir davranış biçimi olur.Süreci iyi yönetebilmek de karşılıklı başarıyı meydana getirir ki, bu hem öğrenciye, hem öğretmene hem de ebeveynlere mutluluk verir. O halde yapılması gereken tek şey , programa sadık kalarak süreci iyi yönetmek ve SABIRLI olmaktır.

Başarılı ve öz güveni  yüksek bireyler yetiştirmeniz dileğiyle….

Eğitimle büyüyün ki, eğitimle büyütebilesiniz.

Related Articles

Leave a Comment