Ana sayfa » Programlama » Arduino Dersleri 1: Nedir Bu Arduino

Arduino Dersleri 1: Nedir Bu Arduino

by Aydın ATEŞ
arduino

Özellikle son birkaç yıldır bu ismi çok fazla duymaya başladık. Ortaokul ve liselerde yapılan projelerde, teknoloji temelli yarışmalarda neredeyse olmazsa olmaz haline gelen Arduino elektronik bir programlama kartıdır. Bu kartla kendi akıllı ev sisteminizi oluşturabilir, sabah sizi uyandırması için basit bir robot kol yapabilir, bazı ek kartlar ile aracınızı izleyebileceğiniz bir GPS sistemi gibi projeleri biraz çabayla kendiniz yapabilirsiniz. Kolay kullanımı, Türkçe ve yabancı dillerde çok fazla kaynağının olması, fiyatlarının diğer benzeri ürünlere göre oldukça hesaplı olması projelerde Arduino kullanımının giderek artmasındaki en büyük sebeplerden birkaçıdır.

arduino

Arduino Uno

 

Yapacağınız projelere göre birçok Arduino modeli vardır. En çok kullanılan modeli Uno modeli olmakla birlikte Mega, Nano, Pro Mini, LilyPad gibi modelleri de mevcuttur. Model seçerken projede Arduinonuz için kullanacağınız fiziksel alanın boyutları, ihtiyacınız olan pin sayısı, hafıza ve işlemci hızlarını dikkate almanız gerekir.

nano lily arduino

 

Arduinonuzu kodlamak için, kendi programı olan Arduino IDE programını kullanabileceğiniz gibi, mBlock, ScrathForArduino(S4A) gibi blok kodlama programlarını da kullanabilirsiniz.

Related Articles

Leave a Comment