Ana sayfa » Teknoloji » Neden WordPress

Neden WordPress

by Nihat Yetkin
wordpress-ipad-tablet

Wordpress, internet sayfaları  hazırlamak için oluşturulan açık kaynak kodlu, kod kullanmadan, ücretsiz web sitesi yönetimi sağlayan bir platformdur. 2003 yılında Matt Mullenweg tarafından PHP tabanlı oluşturulmuştur. Veritabanı olarak ise Mysql  veritabanına sahiptir. Tüm dünyada ve Türkiye’de kullanıcı sayısı azımsanmayacak kadar fazla olan  ve her geçen gün artan bu yapı kullanıcılarına kolaylıkla web sayfalarını oluşturma imkanı sunuyor. Ayrıca Tükçe dil desteği sağlanıyor.

Dünya çapında  web sayfalarının %30’ undan  fazlası WordPressle yapılmakta. Kullanıcılar oldukça fazla tema ve güçlü eklentileri ücretsiz kullanabilmektedir. Her türlü siteye uygun temalar bulunmasına rağmen bunun yanında Wordpress  ücretli  temalara da sahiptir. Tema  beğenilmediğinde ise kullanıcının  kod bilgisi varsa temayı kendi istediği şekilde uyarlayabilir.

Wordpress, başlangıçta blog siteleri için kullanılmış sonraları ise web siteleri için kullanımı yaygın hale gelmiştir. Hedef kitleye çabuk ulaşması ve içerik güncelleme, yazı ekleme, düzenleme , sitelere etkileşimli özellikler ekleme önemli avantajlarını oluşturmaktadır. Açık kaynak kodlu olması sebebiyle de  dünya çapında WordPress’i geliştiren geliştiricileri bulunur.

Sizler de web sitesi oluşturmak istiyorsanız  ve yeterli deneyime sahip olmadığınızın farkındaysanız ki bu yıllar alabilecek bir süreçtir, WordPress’i ücresiz olarak kolaylıkla kullanabilirsiniz .

 

WordPress.com  mu Yoksa WordPress.org mu?

WordPress’in iki versiyonu bulunmakta:

WordPress.com  herhangi bir kod bilmeden kısa sürede web alanı oluşturmayı sağlar. Kullanıcının yetki ve sorumluluğu daha azdır. Yönetimi otomatik yapılır.

WordPress.org ile profesyonel ancak uzmanlık istemeyen siteler oluşturulabilir. Kullanıcıya düzenleme imkanı verir ihtiyaç duyulan tüm değişiklikler yapılabilir.
Hangisini kullanacağınız ise sizlere kalmış.

Hülya UYSAL

Related Articles

Leave a Comment