Ana sayfa » Programlama » Mobil Uygulama Geliştiricileri Nasıl Para Kazanıyor

Mobil Uygulama Geliştiricileri Nasıl Para Kazanıyor

by Aydın ATEŞ

Bir mobil uygulama geliştirmenin genellikle en birincil amacı yaptığınız uygulamadan gelir etde etmektir. Örneğin bir öğrencisiniz ve mobil uygulama geliştirerek gelir elde etmek istiyorsunuz. Ya da hobi olarak geliştirdiğiniz bir uygulamanın size ek gelir getirmesini istiyorsunuz. Herkes gibi sizinde verdiğiniz emeklerin karşılığını almak istemeniz en doğal hakkınızdır.

Peki bu nasıl olacak? Yaptığımız bir uygulamadan neasıl gelir elde edeceğiz? Okumaya devam edin 🙂

Öncelikle bir uygulama geliştirdiğinizde bu uygulamayı yayınlamanız gerekecektir. Bunu yapmak için şu an önümüzde 3 seçenek var;

  1. Google Play Store,
  2. App Store,
  3. App Gallery.

Şimdi bunları incelemeye başlayalım.

Google Play Store

Play Store’da bir uygulama yayınlamak için bir geliştirici hesabı oluşturmanız gerekiyor. Ve tabi ki bunun için de bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ama korkmayın. Google bu işlem için sadece 1 defaya mahsus olmak üzere 25 dolarlık bir ücrek alacaktır sizden. Her ne kadar dolar kurundan dolayı bu biraz fazla gibi gelse de dünyadaki akıllı cep telefonlarının %87’sinin Android işletim sistemini kullandığını düşünürsek bu ücretin fazla olmadığını söyleyebiliriz.


Apple App Store

Apple’ın IOS işletim sistemine sahip cihazları için uygulama geliştirecekseniz uygulamanızı yayınlamanız gereken yer App Store’dur. Yine burada da geliştirici hesabı açmak için bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Sıkı durun… Apple geliştirici hesabı için sizden tam olarak 99 dolar ücret istiyor. Hem de bu ücret yıllık olarak ödeniyor. Yani App Store’da uygulama yayınlamak için Apple’a yıllık 99 dolar üyelik ücreti ödemeniz gerekmektedir. Bu App Store’da ki uygulama ücretlerini de açıklıyor galiba.


Huawei App Gallery

Google ile yaşadığı problemlerden dolayı zor günler geçiren ancak kendi uygulama mağazası App Gallery’yi açan Huawei ‘Ben de varım’ diyerek gücünü ortaya koymuştu. Tabi yaygınlık olarak Play Store ve App Store’a şimdilik yetişemeyen App Gallery’de geliştirici hesabı açmak şimdilik ücretsiz.


Uygulamamızı yaptık ve yayınladık. Nasıl gelir elde edeceğiz? Bir uygulamadan gelir elde etmenin temelde 3 yolu vardır.

  1. Ücretli Uygulama Yayınlama
  2. Uygulama İçi Satın Alma
  3. Reklam Gelirleri

Ücretli Uygulama Yayınlama

Bu yöntemde eğer ihtiyaç duyulan bir uygulama geliştirdiyseniz uygulamanızın indirilip, kurulumunu ücretli yapabilirsiniz. Örneğin bir kamera filtre uygulamanız var ve bunun için 15 TL bir ücret belirlediniz. Uygulamanızı indirmek isteyenler uygulamanızı yüklediğiniz mağazalar aracığıyla bu parayı ödeyeceklerdir.

Uygulama İçi Satın Alma

Bu yöntem en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Uygulamanız ücretsiz ancak uygulama içerisinde çeşitli özellikler için ücret talep edebilirsiniz. örneğin bir oyunda oynama hakkı satabilirken bir kamera programında fotoğraf düzenleme seçeneğiniz satabilirsiniz. Ya da uygulama da reklamları gizlemek için bir ücret talep edebilirsiniz.

Reklam Gelirleri

Yine en çok kullanılan yöntemlerden biri de reklam gelirleridir. Bu yöntemde uygulamanın çeşitli yerlerinde reklamlar gösterilir ve bu reklamların görüntülenme ve tıklanma sayılarına göre reklam yayınlattığınız şirketten ( genelde Google kullanılır) ücretinizi alırsınız.

Related Articles

Leave a Comment