Ana sayfa » Diğer Yazılar » Konut ve Kira Probleminin Çözümü

Konut ve Kira Probleminin Çözümü

by İbrahim Halil Fenerci

Türkiye’de ve Dünya’da pandeminin de etkisiyle her şey çok değişti. Coronavirüsün de etkisiyle tedarik zinciri sekteye uğradı, üretim ve tüketim dengeleri bozuldu. Her alanda olduğu gibi insanların barınma ihtiyacı olan konut sektöründe de ülke olarak ciddi bir arz talep ve fiyat sorunu yaşandı. Peki bu konut probleminin çözümü neler olabilir? Yazımızda bunu tartıştık.

Piyasa ve fiyatlarda istikrar öncelikle bir arz – talep dengesi gerektirir, bunun yanında güven ortamı olması da önemlidir. Güven ortamı yoksa insanlar ihtiyaçlarından fazlasını talep ederler ve denge bozulur.

Peki konut sektöründeki özellikle de kiralık konutlardaki bu şiddetli yükseliş nasıl dengelenir. Ülkenin her yerine TOKİ inşa ederek mi? Hayır. Çünkü halk için üretilen ucuz konutlar piyasa içinde eriyecek ve bu sorun çözülemeyecektir. Yani bir sıcak su havuzuna atılan buz gibi, suyu soğutmayacaktır. Ya da şöyle diyelim TOKİ konut inşa etti ve 300 bin TL’ye sattı diyelim, alan kişi 500 bine satacak, ondan alan da 600 bine satacak, yani buz eriyip gidecek…

Kiralık Konut Probleminin Çözümü

  • TOKİ, bir süre konut satışlarını azaltmalı, bunun yerine kiralama yaparak piyasayı dengelemelidir.
  • Belediyeler, küçük ölçekli konutlar inşa ederek (1+1, 2+1…) özellikle bir bölgeye yeni atanan memurların mağdur olmasını engellemeliler.
  • Bir ilde belirli bir sayının üstünde memur varsa en azından % 25’ine lojman imkanı sağlanmalıdır.

İşte bu üç madde ile dahi ülkenin konut sektöründe arz talep dengesi düzelebilir. İnsanlar barınma konusunda kendini güvende hissettiklerinde arz talep dengelenir ve fiyatlar kendiliğinden düzelmeye başlar.

Related Articles

Leave a Comment