Ana sayfa » Teknoloji » Japonlar Gerçeğinden Ayıramayacağınız İnsan Yüzü Modelini Üretti

Japonlar Gerçeğinden Ayıramayacağınız İnsan Yüzü Modelini Üretti

by Nihat Yetkin
3d-yuz-modelleme-3boyutlu-yuz-maske

Japon Real -f Co. şirketi tarafından üretilen ultra gerçekçi maskeleri insan yüzünden ayırmak neredeyse imkansız. Şirket, yüksek kalitede çekilmiş insan yüzü fotoğraflarını analiz ediyor ve 3 boyutlu yüz verilerini kullanarak söz konusu yüze ait maskeleri üretiyor. 5 kişiden oluşan ekip, plastik ve reçine kullanarak bu maskeleri yapıyor. Ekip öyle dikkatli çalışıyor ki yüzdeki en ufak bir ben, leke vs atlamıyor ve birebir aynı dokuyu elde ediyor.

Yüz tanıma teknolojisini kullanan şirketler, gerçek insan yüzüne ihtiyaç duymadan sistemlerini geliştirebilmek için bu maskelerden sipariş veriyorlar. Hatta bir Japon otomobil şirketi, sürücülerin seyir halinde uyuyup uyumadığını tespit etmelerine yardımcı olması için uyuyan insana ait yüz maskesi sipariş etmiş durumda.

 

Maskeleri geliştiren şirketin başkanı çalışmalarıyla ilgili olarak şunları ifade ediyor:

“Çalışırken, yaptığımız işin ne kadar zor olduğunu fark ediyoruz ancak ürünlerimiz, yüz tanıma teknolojilerinin gelişimine katkı sağladığı için gurur duyuyoruz. Geliştiricilerin bu gerçekçi maskeleri kullanarak yüz tanımlama noktasında doğruluğu artıracağını umuyoruz.”

Şu an için bir maskenin fiyatı 2650 $.

These hyper-realistic masks are based on 3D facial data. (via NowThis Future)

Posted by The Verge on Saturday, December 1, 2018

Related Articles

Leave a Comment