Ana sayfa » Eğitim » İlkokula Kayıt Nasıl Yapılır?

İlkokula Kayıt Nasıl Yapılır?

by İbrahim Halil İleri
ilkokul öğrenci kayıt

Okulların açılacağı zaman tüm velileri tatlı bir telaş alır, hele ki bir de çocuğunu, biricik evlatlarını ilk defa okula gönderecek velilerin telaşı bir başkadır. Acaba evladımızı okula nasıl kaydedeceğiz? Kayıt evrakları nelerdir, kayıt evraklarını nasıl temin edebilirim? gibisinden bir sürü  acemi heyecanı ile yoğrulmuş sorular zihinlerinde uçuşur.

Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün vatandaşlarının MERNİS sistemine dahil olduğunu belirtmek isterim. Okul çağına gelen her çocuğun okul kayıt bilgileri Adrese Dayalı Kayıt Sisteminden MERNİS aracılığı ile adresin bağlı bulunduğu okulun sisteminde aday kayıt bölümüne düşer.

Bundan sonra eğer veli çocuğunu okula göndermek istiyorsa (daha önceki yazımda belirttiğim gibi 69 aylık veya  daha büyük olursa çok iyi olur. Ayrıntılar için https://www.hepteknoloji.net/egitim/okuma-yazma-ogretiminde-karsilasilan-sorunlar-ve-cozum-onerileri-yazi-dizisi-1-erken-yasta-kayit-etme/ linkini tıklamanızı öneririm.

Veli, hiçbir şey yapmasına gerek kalmadan okulun uyum haftasında gidip çocuğunun sınıfını öğrenir ve  çocuğun okul hayatı başlamış olur. Eğer veli çocuğunun yaşının okula başlamak için küçük olduğunu düşünüyorsa yukarıda verdiğim linkteki yönergelerden kendisine uygun olanı seçerek hareket etmelidir.

Eğitimle büyüyün ki, eğitimle büyütebilesiniz.

Related Articles

Leave a Comment