Ana sayfa » Teknoloji » Hangi Android Sürümü Ne Kadar Kullanılıyor

Hangi Android Sürümü Ne Kadar Kullanılıyor

by Aydın ATEŞ

Akıllı telefonlarda en sık kullanılan işletim sistemlerinden biri olan Android, günden güne gelişmekte ve her gelişmeyle birlikte yeni özellikler sunan yepyeni Android sürümlerini piyasaya sürmektedir.

Peki bu kadar çok sürüm arasında en çok hangi sürüm kullanılıyor? Yeni sürümler yayınlandıkça eski sürümlerin sonu geliyor mu? Gelin hep beraber bu sorulara cevap bulalım.

Almanya merkezli istatistik ve araştırma şirketi Statista’nın yukarıdaki verilerine bakacak olursak; şu anda en çok kullanılan Android sürümünün %31.3 ile Android 9 (Pie) olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Bunu %11.2 ile Android 6 (Marshmallow) ve %8.3 ile Android 10’un takip ettiğini görmekteyiz.

Android uygulama geliştirme platformu Android Studio’da ise bu verilerin nedeni az çok anlaşılmaktadır.

Yukarıdaki tabloyu incelediğimizde şu anda mevcut cihazların sadece %8.2’sinin Android 10 işletim sistemini desteklediği görülmektedir. Android 9 (Pie) piyasadaki cihazların %39.5’i, Android 8 (Oreo) %60.8’i tarafından desteklenmektedir.

Bu iki veri incelendiğinde Android 10’un kullanım oranının bu kadar düşük olmasısın sebebi orta ve düşük segment akıllı cihazların hala hatırı sayılır dercede fazla kullanılması ve dolayısıyla Android 10’u desteklememesidir.

Sonuç olarak eğer bir android uygulama geliştirecekseniz Android 5 (Lollipop) ve üzeri kullanıcılarını hedeflemeniz sizlere avantaj sağlayacaktır.

Hepteknoloji ile Kalın 🙂

Related Articles

Leave a Comment