Ana sayfa » Teknoloji » Google Play Store “İndirme Bekleniyor” Sorunu Ve Çözümü

Google Play Store “İndirme Bekleniyor” Sorunu Ve Çözümü

by Nihat Yetkin

Google Play’den bir uygulama indirmeye çalışıyorsunuz ancak “indirme bekleniyor” yazısını gördüğünüz halde uygulama bir türlü inmiyor mu? Aşağıdaki çözüm yollarını deneyin.

Google Play “İndirme bekleniyor” adım 1: İnternet bağlantınızı kontrol edin:

Basit gibi görünse de “indirme bekleniyor” hatası çoğu zaman internet bağlantısından kaynaklanabiliyor. Wi-fi bağlantısı kullanıyorsanız Wi-fi bağlantısını kapatarak mobil veriye geçin ve öyle indirmeyi deneyin.Mobil veri ile internette gezinebildiğiniz halde “indirme bekleniyor” hatası alıyorsanız sıradaki çözüme geçin.

Google Play “İndirme bekleniyor” adım 2:

Telefonunuzu yeniden başlatın. Yeniden başlatmak sorununuzu çözebilir. Sorun çözülmezse sıradaki adım 3’e geçin.

Google Play “İndirme bekleniyor” adım 3:

 Google Play’in o anda​ otomatik güncelleme yapıp yapmadığını kontrol edin. Bu tür güncellemelerde bazen birden çok uygulama indirilmeye çalışıldığı için haliyle indirmeye çalıştığınız uygulama kuyrukta bekliyor olabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise güncellemeler bittiğinde indirmeye çalıştığınız uygulama inecektir. Bunu kontrol etmek için Google Play’i açtıktan sonra sol üst tarafta bulunan menüye giriniz. Ardından “Uygulamaların ve Oyunlarım” bölümüne dokunun. Burada, o anda güncelleme yapılıp yapılmadığını görebilirsiniz. Birçok uygulama güncellenmekte ise bunların bitmesini bekleyebilir veya “Durdur” butonuna dokunarak güncellemeleri durdurup indirmek istediğiniz uygulamayı indirebilirsiniz. Bu adımda sorununuz çözülmezse sıradaki adıma geçin.

Google Play “İndirme bekleniyor” adım 4:

Cihazınızda yeterli depolama alanı olup olmadığını kontrol edin. Eğer cihazınızda yeterli depolama alanı yoksa bu hatayı alabilirsiniz. Ayarlar>Depolama yolunu takip ederek cihazınızda yeterli alan olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer cihazınızda yeterli alan yoksa cihazınızdaki gereksiz uygulamaları, fotoğrafları, videoları, müzikleri vb. silerek yer açabilirsiniz.

Google Play “İndirme bekleniyor” adım 5:

Play Store’un verilerini ve önbelleğini temizlemek sorunumuzun çözümü olabilir. Bunun için telefonumuzdan Ayarlar>Uygulamalar yolunu izliyoruz. Bazı telefonlarda Uygulamaları Yönet sekmesi çıkacaktır. Bu sekmeye tıklıyoruz. Açılan uygulama listesinden Google Play Store’u tıklıyoruz. Açılan ekranda Verileri Temizle butonunu tıklıyoruz.

Daha sonra hem önbelleği hem de verileri temizle butonlarına tıklıyoruz.

Google Play “İndirme bekleniyor” adım 6:

Eğer adım 5’te işe yaramadıysa yine adım 5’teki yolu izleyerek Google Play Store uygulamasının ayarlarına girin. Bu defa Güncellemeleri Kaldır butonunu tıklayarak Play Store’un güncellemelerini kaldırın. Play Store’a giriş yaptığınızda sizden tekrar güncelleme isteyecektir. Yeniden güncelleyebilirsiniz. Ve indirme işlemini tekrar deneyin.

Google Play “İndirme bekleniyor” adım 7:

Bu hatayı çözmenin bir diğer yolu da Play Store’a farklı bir hesap ile giriş yapmaktır. Bunun için telefonunuzun ayarlar kısmından Hesaplar ve Senkronizasyon bölümüne girin. Bu bölüm bazı telefonlarda Hesaplar, Kullanıcılar ve Hesaplar gibi farklı isimlerle bulunabilir. Giriş yaptıktan sonra Google bölümünü bulup girin. Burada hesabı kaldır seçeneğini tıklayın. yine farklı telefonlarda sağ ya da sol üst menüde veya ekranın alt kısmında bulunabilir.

Sonra telefonunuzu kapatıp açın. Yine aynı yolu izleyerek Google Hesaplar kısmına hesap ekleyin ve indirme işlemini tekrar deneyin.

Google Play “İndirme bekleniyor” adım 8:

Bu hatanın bir çözümü de Play Store’u web tarayıcısı üzerinden açmaktır. Bunun için herhangi bir web tarayıcısı açın. Arama kısmına Play Store yazın ve Play Store’a giriş yapın. Eğer doğrudan uygulama açılıyorsa link üzerine basılı tutup “Yeni sekme üzerinden aç” seçeneğini tıklayın. İndirmek istediğiniz uygulamayı tekrar indirmeyi deneyin.

Google Play “İndirme bekleniyor” adım 9:

Adım 5’te izlediğiniz yolu izleyerek bu defa Google Play Services uygulamasının verilerini ve önbelleğini temizleyin.

Google Play “İndirme bekleniyor” adım 10:

Eğer tüm bunlar sorununuzu çözmedi ise telefonunuzu güncellemeyi deneyebilirsiniz. Bunu için ayarlar menüsünden Telefon Hakkında bölümüne girip Sistem Güncelleme bölümünden güncellemeleri kontrol edebilirsiniz.

Hepteknoloji ile kalın 🙂

Related Articles

Leave a Comment