Ana sayfa » Teknoloji » Google Lens Nedir ve Nasıl Kullanılır

Google Lens Nedir ve Nasıl Kullanılır

by İbrahim Halil Fenerci
Google Lens

Google Lens Nedir ve Nasıl kullanılır? Google’ın yeni ve gelişen tekonolojisi Google Lens’i tanıyalım.

Google Lens, akıllı telefon kameranızla fotoğraf ve video çekmekle kalmayıp, bunu anlama, tarama, çeviri, alışveriş sitelerinde bulma gibi eylemler sunmak için kullanan yapay zeka destekli bir teknolojidir. Yani kameraya arama özelliğinin entegre edilmiş halidir.

Google Lens ile telefonunuzu bir kaleme doğrultunca Google Asistan’a işaret ettiğiniz nesnenin ne olduğunu sormanıza olanak tanır. Size yalnızca cevap söylenmeyecek, aynı zamanda kalem hakkında önerilen bilgiler de göreceksiniz.

Google Lens Arama

Google Lens nedir, ne işe yarar?

Nesnelerin sadece fotoğrafını çekerek bunu tarayıcıda kolayca arayabilirsiniz. Aradığınız bilgiyi daha doğru bir şekilde bulmanıza yardımcı olur.

İsmini bilmediğiniz araç gereç veya her türlü nesneyi internette kolayca arayabilirsiniz. Diyelim ki aracınıza ait küçük bir parça arızalandı fakat adını ve nereden bulabileceğinizi bilmiyorsunuz, tek yapmanız gereken Google Lens’i nesneye yöneltmektir.

Google Lens ile Wi-fi şifreleri, metinler, parolalar, uzun numaralar kolayca taranır üzerinde işlem yapılabilir.

Google Lens Google Play indirme ekranı
Google Lens

Google Lens cihazınızda görünmüyorsa/kullanamıyorsanız veya etkinleştirmediyseniz Google playden indirip kolayca kullanmaya başlayabilirsiniz. Bağlantı Linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.ar.lens&hl=tr&gl=US

Google Lens ile neler yapılabilir?

1. Akıllı Metin Seçimi :

Herhangi bir dildeki yazıyı Google lens ile  digital metne dönüştürebilir kopyalayabilir ve ve üzerinde işlem yapabilirsiniz.

2. Akıllı Metin Arama:

Bir fotoğrafın metnini metne dönüştürdüğünüzde, artık Google Asistan’ın yardımıyla İnternet’te arama yapabilir ve buna göre web sonucunu da görüntüleyebilirsiniz.

3. Yakınınızda Ara:

Google lens ile çevrenizde bilmediğiniz her şeyi kolayca öğrenebilirsiniz, Örnek: Bir bahçedesiniz ve bir çiçeğe bakıyorsunuz ve o çiçeğin adını bilmiyorsunuz, öğrenmek için kullanabilirsiniz adını ve bununla ilgili Google Arama sonuçlarını kolayca bulursunuz.

Google Lens hangi cihazları destekliyor?

Google Lens , Google Play Store’da bulabileceğiniz bir Android Uygulamasına sahiptir, ancak Google Lens’i yüklüyorsanız, “Cihazınız Bu Sürümle Uyumlu Değil” şeklinde bu tür bir bildirim görebilirsiniz.

Related Articles

Leave a Comment