Çocuklarımızı Emanet Ettiğimiz Çizgi Filmler | HepTeknoloji.net
Ana sayfa » Blog » Çocuklarımızı Emanet Ettiğimiz Çizgi Filmler

Çocuklarımızı Emanet Ettiğimiz Çizgi Filmler

Yazar: Aydın ATEŞ
trt-cocuk

Her çocuk belirli dönemlerde televizyona ilgi duymaya başlar. Hele ki sürekli, saatlerce, kanal, dizi, film ayırt etmeksizin televizyon izlenen evlerde çocukların da televizyon bağımlılığı kaçınılmaz olacaktır. Bu bağımlılık çizgi filmlerle başlar.

Hepimizin büyük hayranlıkla izlediği, haksız olmasına rağmen kazanan, sürekli hile yaparak hedefine ulaşmaya çalışan, hele hele şiddetin bir güç ve kullanması gayet normalmiş gibi gösterildiği, yapımcılarının ideolojik, siyasi ve daha birçok kişisel fikirlerini çocuklarımıza empoze etmeye çalışan çizgi filmleri çocuklarımıza izletirken bu tehlikenin ne kadar farkındayız?

Tüm bu düşüncelerle çocuklarımızı nasıl koruyacağımızı düşünürken TRT Çocuk kanalını izlemeye başladım. Dostluğu ve arkadaşlığı öğreten, arkadaşlar arasında olması gereken ilişkiyi gösteren “Rafadan Tayfa”, Tarihin sayfalarına ışık tutan “Barbaros”, elleri yıkamaktan tutun da paylaşmayı öğretmeye kadar birçok güzel bilgi ve duyguyu anlatan “Kukuli”, geri dönüşümü çocuklarımıza anlatan eğlenceli program “Sürpriz Kutusu”, kardeşler arasındaki ilişkiler aile içi görev paylaşımı gibi konuları ele alan “Canım Kardeşim”, olaylara olumlu bakış açısıyla bakmayı öğreten ve çocuklarımızın nesneleri tanımasına yardımcı olan “Akıllı Tavşan Momo”, bilgi ve zeka dolu “Bulmaca Kulesi”, suyun kullanımı ve önemini işleyen mükemmel çizgi film “Su Elçileri”, planlı çalışmanın en iyi örneği “Ege ile Gaga”, günlük hayatta karşılaşılan sorunlara pratik çözümler bulan “Hapşuu”, satranç oyununu en eğlenceli şekilde anlatan “64 Kare Ülkesi”, oyun hamurlarının en canlı hali “Dodohando” ve “Keloğlan Masalları”, “İbi”, “Aslan”, “Elif’in Düşleri”, “Kare” gibi eğlenceli, öğretici birçok program bu kanalda. Defalarca kendi kızımla izledim ancak bir terk karesinde olumsuz bir örneğe rastlamadım. Reklamları dahil çocuklar üzerinden ebeveynleri zorlayacak içerikte değil.

Elbette ne kadar iyi olursa olsun çocuklarımızın televizyon izleme saatlerinin sınırlı olması gerekir. Ancak bu sınırlı saatte neler izleteceğimiz de çok önemli. TRT Çocuğun faydasını biz çok gördük. Siz bilinçli ebeveynlere de çocuklarınıza izleteceğiniz programların onlara katkı sağlamasına dikkat etmenizi naçizane tavsiye ediyorum. Unutmayın onlar bizim geleceğimiz.

0 yorum
0

İlgili Yazılar

Yorum yap