Ana sayfa » Programlama » C# Word Template İşlemleri

C# Word Template İşlemleri

Yazar: Mehmet YETKİN
csharp word

C# ile Word işlemleri, Word belgem üzerinde kodla değişiklik yapmak istiyorum, belirli bir adreste bulunan Word şablon dosyam üzerinde belirlediğim alanlara kodla veri aktarmak istiyorum Nasıl Yapılır? diye soruyorsanız doğru yerdesiniz yazıyı okumaya devam edin.

Bu yazımızda C: sürücüsünde VisualProject (C:\\VisualProjects\) klasöründe bulunan Template.docx şablon dosyamızda aşağıda görüldüğü gibi “< >” tagları arasında belirlediğimiz alanlara veri aktarımı yapıp elde ettiğimiz yeni dosyayı farklı bir klasör içinde (VisualProjects klasörü içerisinde bulunan Reports klasörünün içinde) sonuc.docx isminde kaydedip dosyamızı açıp ekranda göstereceğiz.

.dll Ekleme

Yukarıda bahsettiğimiz işlemleri yapabilmek için öncelikle projemize Microsoft.Office.Interop.Word.dll dosyasını eklememiz gerekiyor. Bunun için projemizi oluşturup açtıktan sonra sağ tarafta Solution Explorer → References → Add Reference → COM → deyip Word library kütüphanesini ekliyoruz. Visual Studio’su Türkçe olanlar aşağıda görüldüğü gibi Başvurular -> Başvuru Ekle deyip devam edebilirler.

Referans Ekleme

Word library kütüphanesi bilgisayarınızda yoksa internetten Microsoft.Office.Interop.Word.dll dosyasını indirip Solution Explorer → References → Add Reference → COM → deyip gözat diyerek projenize yükleyebilirsiniz.

Template Düzenleme

Bu işlemlerden sonra bizim hazırladığımız şablon Template.docx dosyamızın içeriği aşağıda görüldüğü gibidir.

Template.docx

“< >” işaretlerine dikkat edin bizim kodla göndereceğimiz veriler küçük-büyük “<>” taglarının bulunduğu yerlere gelecektir.

Tasarım ve Kodlama

Projenizin tasarım formunu aşağıdaki gibi oluşturduktan sonra kod kısmına geçelim.

Window Formumuz

using kısmında yukarıda görüldüğü gibi Word = Microsoft.Office.Interop.Word; satırını import ediyoruz.

Butonun click olayına aşağıdaki kodları yazıyoruz.

Yukarıdaki kodları yazdıktan sonra projeyi çalıştırıp aşağıdaki gibi verileri girip Worde Veri Aktar butonuna basınız.

Projeyi çalıştır ve verileri gir

C:\\VisualProjects\Reports\sonuc.docx dosyası oluşturulup aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi açılacaktır.

Sonuc dosyası
0 yorum
0

İlgili Yazılar

Yorum yap