Ana sayfa » Programlama » C# nedir? C# ile Neler Yapılabilir?

C# nedir? C# ile Neler Yapılabilir?

by Mehmet YETKİN
c# programlama dili, nesne tabanlı dil, windows form

1950’li yıllardan günümüze kadar bilişim sektöründe her gün yeni şeyler öğrenmek mümkün. İnsanlık her zaman işlerini kolaylaştıracak teknolojiler üretmeye meyilli olmuştur. Programlama 20. Ve 21. Yüzyılda insanların yaşamlarında kolaylık sağlayacak ürünler teknolojiler üretmek için bir araç olmuştur.

Bugüne kadar birçok programlama dili geliştirilmiştir. Bu diller platformlara ya da yapısına göre farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bu diller arasında özellikle nesnel programlama alanında iki dil oldukça önemlidir. Bunlardan birincisi Java ikincisi .Net kütüphanesi ile entegreli diğer dillerle orak platformda programlanabilir ve kolay kodlama yapısı ile C# (C Sharp) dilidir.

C# Programlama Diline Giriş

C# Nedir?

C#, en sık kullanılan iki yazılım dili olan C ve C++ dillerinin etkileşimi ile türetilmiştir. Ayrıca C#, ortak platformlarda taşınabilir bir  dili olan Java ile birçok açıdan benzerlik göstermektedir. Bu dilin en büyük özelliği .Net framework platformu için hazırlanmış nesne yönelimli bir dil olmasıdır. Nesneler önceden sınıflar halinde yazılmıştır. Yazılımcıya sadece o nesneyi sürüklemek ve kod satırlarını yazmak kalır.

Microsoft tarafından geliştirilen C#, C++ ve Visual Basic dillerinde yer alan tutarsızlıkları kaldırmak için geliştirilmiş bir dil olmasına rağmen kısa süre içerisinde nesne yönelimli dillerin içinde en gelişmiş programlama dillerinden biri olmayı başarmıştır.

C#’ ın pek çok yazılımcı tarafından kullanılıyor olması yeni yazılımcıların takıldığı noktalarda uzman yazılımcılardan yardım almasını kolaylaştırıyor.

C# İle Neler Yapılabilir?

  • Web uygulamaları
  • Windows Form uygulamaları
  • Windows Phone uygulamaları
  • IOS ve Android uygulamaları (Visual Studio’nun 2015 versiyonu ile birlikte)
  • Console uygulamaları
  • Dll oluşturma
  • Web servisleri gibi uygulamaları en aktif programlama dillerinden biri olan C#’ın basit, modern, genel-amaçlı, nesneye yönelik bir programlama özellikleriyle kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Related Articles

Leave a Comment