Ana sayfa » Programlama » Arduino Dersleri » Arduino Dersleri 4: İlk Uygulamam – Blink

Arduino Dersleri 4: İlk Uygulamam – Blink

by Aydın ATEŞ
arduino

Her programlama dilinde ilk uygulama “Hello World” ya da bizde “Merhaba Dünya”’dır. Arduino kullanmaya başlarken de ilk uygulama Blink yani LED yakıp söndürme işlemidir. Çok basit bir uygulama gibi görünse de dijital giriş/çıkış işlemlerini öğrenme açısından çok önemli bir uygulamadır.

Malzemeler:

  1. Arduino Uno
  2. Breadboard
  3. 220Ω Direnç
  4. Kırmızı LED
  5. Jumper Kablo

İlk önce aşağıdaki gibi devremizi bağlıyoruz.

LED Yakma

Blink – LED Yakma

LED’ler tek yönlü diyorlardır. Anot(+) ve Katot(-) olmak üzere iki kutbu vardır. 2V gibi düşük voltajlarla çalışırlar. Arduino 5V çıkış sinyali verdiği için LED’i doğrudan bağlayamayız. Bu sebeple direnç kullanmamız gerekir. Dirençler hakkında bilginiz yoksa Direnç Nedir adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Devremizi tamamladıktan sonra sıra geldi kodlarımızı yazmaya. Aşağıdaki kodları kopyalayıp Arduino IDE programına yapıştırın. Kodların açıklamaları içerisinde yer almaktadır.

Kodları yazdıktan sonra USB kablo ile kartımızı bilgisayara bağlıyoruz. Araçlar menüsünden Kart seçeneğini tıklayıp Arduino/Genuino Uno seçeneğini seçiyoruz. Daha sonra aynı menüden Port seçeneğini tıklayıp COM ile başlayan Arduinonun bağlı olduğu portu seçiyoruz. Son olarak sol üst köşeden Yükle seçeneğine tıklayıp programı kartımıza yüklüyoruz.

Kodlarımız yüklendikten sonra 2 numaralı pine takılı olan LED’in 1 saniye aralıklarla yanıp söndüğünü göreceksiniz. Yanıp sönme hızını ayarlamak için delay komutu içerisindeki bekleme süresini değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Related Articles

1 comment

Samet 26 Eylül 2018 - 8:34 pm

Yeni yazılarınızı bekliyoruz öğretmenim..

Reply

Leave a Comment